Wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie.

Aleksandra Nowak 23-10-2020

W dzisiejszych czasach możemy spotkać zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników wykorzystywania sztucznej inteligencji (AI) w medycynie. Zwolennicy uważają, że takie rozwiązania są bardzo potrzebne i, że to od nich zależy przyszłość medycyny, natomiast przeciwnicy obawiają się, że sztuczna ingerencja może zbytnio ingerować w sposób leczenia i w opiekę nad pacjentami. Jedno jest pewne naukowcy muszą poświęcić jeszcze naprawdę wiele czasu, aby wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie było na naprawdę zadawalającym poziomie.

Dlaczego warto korzystać ze sztucznej inteligencje w medycynie?

Obecnie sztuczna inteligencja znajduje już swoje zastosowanie w medycynie. Co prawda nie jest ono jeszcze, aż tak szerokie, ale coraz więcej osób dostrzega potrzebę wdrażania tego typu rozwiązań. AI potrzebna jest zwłaszcza tam, gdzie człowiek nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Obecnie ze sztucznej inteligencji korzysta się np. w radiologii i histopatologii. Algorytm AI jest, bowiem w stanie w bardzo skuteczny sposób przeanalizować dane obszary i wskazać te, na które lekarz powinien zwrócić szczególną uwagę. Sztuczna inteligencja jest, więc doskonałym sposobem na wspieranie pracy lekarzy, zwłaszcza tam gdzie zauważalne są braki w kadrach.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie.

Czy sztuczna inteligencja to narzędzie pozbawione wad?

Należy zauważyć, że sztuczna inteligencja także posiada swoje ograniczenia. Nie zawsze, bowiem tego typu narzędzie potrafi postawić diagnozę na wysokim poziomie skuteczności. Nie mniej jednak jest ona potrzebna, a już przede wszystkim tam, gdzie lekarze nie dysponują dostępem do różnych danych. W dzisiejszych czasach możemy zaobserwować obniżenie inteligencji ludzi w zakresie zadań matematycznych. Jest to spowodowane korzystaniem z różnego rodzaju narzędzi wspomagających obliczenia, dlatego też w przyszłości zapewne coraz częściej będziemy musieli w tym zakresie korzystać z AI. Pamiętajmy jednak, że choć sztuczna inteligencja jest w stanie usprawnić pracę lekarzy to jednak od człowieka zależy jak ją wykorzysta i na ile będzie ona skuteczna.