Czytanie anglojęzycznych książek

Aleksandra Nowak 29-01-2020

Nauka języków obcych cieszy się dużą popularnością, korzystają z niej nie tylko ludzie młodzi, ale również ci starsi. Istnieje wiele metod, które pozwalają na sprawne osiąganie sukcesów w tej dziedzinie. Jedni są zwolennikami zajęć z profesjonalnym lektorem, inni natomiast wolą uczyć się w domu, w pojedynkę. Ogólnie rzecz biorąc każdy sposób jest dobry, najważniejsza jest bowiem wytrwałość w dążeniu do nauki języka obcego.

Czytanie anglojęzycznych książek

Sięganie po literaturę w języku angielskim

Od wielu lat najbardziej popularny język angielski, to właśnie ten przedmiot znajduje się wśród wielu innych w szkołach. Jednak żaden program nauczania nie zastąpi podejmowania samodzielnych prób w nauce swobodnego korzystania z języka angielskiego. Dlatego warto wdrożyć czytanie anglojęzycznych książek, co pomoże w praktycznym korzystaniu z języka. Należy jednak podejść do tego bardzo spokojnie i nie rezygnować w sytuacji, gdy jakiekolwiek słowo, czy zdanie jest niezrozumiałe. Aby zrozumieć kontekst, najczęściej wystarczy spojrzeć do słownika i zapoznać się z jednym lub kilkoma słowami w zdaniu. Nie warto również zrażać się początkowo wolnym tempem czytania – jest to całkowicie naturalne. Pozwala jednocześnie na lepsze zrozumienie treści.

Czytanie we właściwym miejscu

Każdy ma w swoim domu pomieszczenie, w którym potrafi się wyciszyć, zebrać wszystkie myśli i skupić na konkretnej czynności. Tak samo jest z czytaniem, zwłaszcza w obcym języku. Odradza się śledzenie tekstu przy akompaniamencie włączonego telewizora, czy radia lub co gorsza – telefonu komórkowego. Jeżeli w danym momencie nie można się skupić, lepiej odłożyć czytanie na bardziej sprzyjający moment. Gdy już uda się skupić, koniecznym jest wybór najbardziej wygodnego miejsca i zaopatrzenie się w kubek herbaty lub wody. Choć nie powinno się w żaden sposób rozpraszać, to jak najbardziej wskazane jest organizowanie sobie przerw w lekturze. Jest to przecież czynność o wiele bardziej wymagająca od czytania w ojczystym języku, co przekłada się na nieco mniejszy komfort psychiczny.