Meble szkolne - w co warto zainwestować?

Kinga Lewandowska 25-11-2020

Meble szkolne powinny spełniać szereg wymogów. Istotne są dopasowanie rozmiaru do użytkownika oraz rodzaj materiału i sposób wykonania. Odpowiednio wykonane meble mają wpływ na komfort i bezpieczeństwo, a także jakość nauki uczniów. Jednym z miejsc, w którym dzieci spędzają sporo czasu jest szkoła, dlatego ważne jest, aby meble szkolne były wygodne, funkcjonalne i estetyczne. Jakie meble będą najlepsze dla Twoich uczniów i gdzie można je kupić? 

Estetyczna sala lekcyjna, dzięki komfortowym meblom szkolnym

Podstawowymi warunkiem, jaki powinny spełniać meble szkolne w klasie jest właściwe dopasowanie ich wysokości do wzrostu uczniów. Najlepszym rozwiązaniem będą ławki wyposażone w możliwość regulowania wysokości. Tym samym w jednej sali lekcyjnej będziemy mogli stworzyć prawidłowe warunki do nauki dzieciom o różnym wzroście. Ławki pojedyncze z kolei, możemy dostosować indywidualnie do każdego ucznia. Dają one dzieciom poczucie, że jest to ich miejsce. Praktycznym elementem ławki szkolnej jest uchwyt na tornister, za sprawą którego w klasie zapanuje porządek. Kolejnym podstawowym meblem szkolnym jest tablica. Ciężko wyobrazić sobie bez niej naukę. To niezbędnik każdego nauczyciela, a zarazem pomoc dla dzieci. Wyposażając salę lekcyjną, warto zainwestować w tablice białe, magnetyczne lub suchościeralne. Do pisania po takich tablicach używa się specjalnych pisaków. Na tablicach magnetycznych można także przyczepić pomoce dydaktyczne. Rozwój technologii, sprawił, że coraz bardziej popularne stają się tablice multimedialne. Ich działanie opiera się na funkcjonowaniu dużego ekranu dotykowego podłączonego do komputera. Tablice multimedialne to nowy mebel szkolny, bez którego ciężko wyobrazić sobie nauczanie w nowoczesnej szkole. 

Meble szkolne, a określone normy

Obowiązujące normy określają odpowiednie wysokości i rozmiary m.in. stolików i krzeseł szkolnych. Meble szkolne nie mogą być przypadkowym wyposażeniem sali lekcyjnej, zakupionym w pierwszym lepszym sklepie. Wymiary mebli szkolnych określają polskie i europejskie normy (PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007). Dyrektorzy szkół, producenci i sprzedawcy mebli szkolnych muszą stosować się do ustalonych wytycznych. 

Meble szkolne - w co warto zainwestować?

Oznaczenie kolorystyczne mebli szkolnych

Przy wybieraniu mebli szkolnych najbardziej istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest wzrost dziecka. By zapewnić dziecku odpowiedni komfort, warto zmierzyć wysokość podkolanową, czyli odległość podłogi do zgięcia podkolanowego w pozycji siedzącej. Wysokość siedziska i blatu jest odpowiednio dobierana do zakresu wzrostu dziecka, dlatego też meble szkolne oznaczone są danym numerem i kolorem. W ten sposób można dokonać łatwej identyfikacji mebli szkolnych i dopasować je do wzrostu uczniów. Nie należy mieszać mebli o różnych oznaczeniach. 

Odpowiednio dobrane meble szkolne są gwarancją, że dziecko będzie miało prawidłową postawę. Wyposażenie sal lekcyjnych powinno pochodzić od sprawdzonych producentów, którzy dbają o zgodność z normami.