Czym jest Codex Seraphinianus?

Aleksander Nowak 21-11-2020

Jedną z najbardziej najdziwniejszych, a zarazem zagadkowych encyklopedii na świecie jest Codex Seraphinianus. Enigmatyczna jest sama postać autora. Zaglądając do tej interesującej publikacji, widzimy rysunki, które wzbudzają w nas ciekawość i przerażenie. Dodatkowo, zagadkowości dodaje język w jakim napisana została książka, ponieważ jest on zupełnie nowym, sztucznym tworem. Co wiemy o tym niecodziennym dziele? Czy możliwe jest odszyfrowanie nieznanego języka?

Co kryje w sobie Codex Seraphinianus?

Dzieło zostało napisane przez włoskiego artystę Luigiego Serafini w 1976 r. Autor chciał stworzyć encyklopedię, w której będą opisane wyimaginowane obiekty. Inspirację czerpał z XVIII wiecznych atlasów przyrodniczych oraz “Alicji w Krainie Czarów”. Ta ciekawa encyklopedia jest zagwostką dla wielu osób, które starają się rozwikłać jej nietypową zagadkę. Rysunki zawarte w książce Serafiniego sprawiają wrażenie, że nie pochodzą z naszego świata. Autor umieścił na 300 stronach szczegółowe objaśnienia wymyślonych obiektów i stworzeń. Wszystko to zostało opatrzone wykresami z użyciem nieznanego alfabetu. W encyklopedii znajdują się rysunki m.in. ryb przypominających oko wielkiego morskiego potwora lub mężczyznę, który powozi własną trumnę. Tekst, którym posługuje się autor napisany jest pismem odręcznym, stylizowanym na manuskrypt. 

Codex Seraphinianus wydany został po raz pierwszy w 1981 roku. Stał on się wówczas jedną z najbardziej popularnych publikacji wśród kolekcjonerów. 

Czym jest Codex Seraphinianus?

Na tropie zagadki Codexu Seraphinianus

Rozwój cyfryzacji sprawił, że większa liczba osób zaczęła przyglądać się ukrytemu znaczeniu, które zostało zawarte w kodeksie. Wielu poszukiwaczy chciało rozwikłać umieszczoną w nim zagadkę. Ustalono, że numeracja stosowana w książce opiera się na licznie 21. Jeden z czytelników encyklopedii postanowił odszyfrować tajemniczy język zastosowany w dziele. Podjął on próbę przetłumaczenia manuskryptu. Nie ma jednak gwarancji, że opracowany przez niego system, jaki zastosował użyty do odczytania pisma, jest prawidłowy. Pewna kobieta, która zachorowała na zapalenie opon mózgowych, w czasie gorączki śniła o dziwnych rzeczach - widziała identyczne litery i postaci niczym z Codexu Seraphinianus. Nigdy wcześniej jednak nie słyszała o Serafinim. Po wyjściu ze szpitala przyjaciółka podarowała jej jego książkę i kobieta przeraziła się. Twierdzi ona, że wprowadzając się w stan medytacji jest w stanie przetłumaczyć encyklopedię. Uważa, że codex seraphinianus zawiera w swej treści elementy filozofii, alchemii i nauki.