Czy języka francuskiego można nauczyć się samodzielnie?

Artur Radwan 29-11-2023

Czy języka francuskiego można nauczyć się samodzielnie?

Francuski to jeden z najpopularniejszych języków europejskich, których chętnie uczymy się w Polsce. Wiele osób marzy o jego opanowaniu ze względu na piękno jego brzmienia, a także całą otoczkę kulturową Francji. Czy może być coś piękniejszego niż pobyt w Paryżu i porozumiewanie się z jego mieszkańcami w ich rodzimym języku? Francuski jest jednak językiem na tyle trudnym i różnym od polskiego, że jego nauka większości osobom jawi się jako spore wyzwanie. Czy warto je podjąć na własną rękę?

Dlaczego warto uczyć się francuskiego? Korzyści z jego opanowania

Język francuski jest ojczystą mową dla aż 80 mln ludzi na całym świecie. Oprócz Francuzów, na co dzień posługują się nim także mieszkańcy Belgii, Szwajcarii, a także część Kanadyjczyków, Marokańczyków i Tunezyjczyków. Są to kraje, do których Polacy chętnie wyjeżdżają – zarówno w celach turystycznych, jak i zawodowych. Także podróżując po Europie, znajomość francuskiego może okazać się bardzo pożyteczna.

Argumentem, który dodatkowo przemawia za nauką tego języka jest także bogata, fascynująca i jakże ciekawa historia Francji. Jej stolica, Paryż, to jedno z najpiękniejszych miast w Europie, które idealnie nadaje się na weekendowy city break, romantyczny urlop we dwoje czy wycieczkę dla miłośników sztuki. Znajomość francuskiego na przynajmniej podstawowym, komunikatywnym poziomie, pozwala czerpać znacznie więcej z wyjazdu, nawiązać nowe znajomości, a także zabłysnąć w gronie znajomych.

Francuski jest także językiem niezwykle przydatnym dla osób, które wiążą swoją przyszłość z Francją – np. chcą studiować na francuskiej uczelni, spędzić wakacje w ramach programu au-pair czy znaleźć we Francji tymczasową pracę i odłożyć na przyszłość trochę pieniędzy. Bez względu na to, dlaczego chcemy uczyć się francuskiego, warto zastanowić się, czy samodzielna nauka tego języka jest w ogóle możliwa?

Czy języka francuskiego można nauczyć się samodzielnie?

Francuski na własną rękę. Czy da się samodzielnie nauczyć języka obcego?

Samodzielna nauka francuskiego jest jak najbardziej możliwa. Należy jednak mieć świadomość, że nie będzie to łatwe zadanie – na opanowanie języka obcego od podstaw, będziemy musieli poświęcić sporo czasu i zaangażowania, a także zaopatrzyć się w szereg pomocy naukowych. Potrzebne będą m. in. książki i ćwiczenia, słownik, a także dodatkowe pomoce językowe, wśród których warto zwrócić szczególną uwagę na fiszki. Są to jedne z najpopularniejszych obecnie akcesoriów, które ułatwiają opanowanie francuskiego słownictwa, gramatyki i przydatnych zwrotów.

Aby samodzielna nauka języka francuskiego z Fiszki.pl doszła do skutku, należy przede wszystkim wybrać odpowiedni dla siebie produkt. Fiszki muszą być dopasowane do naszego poziomu umiejętności językowych, a także celu, w jakim uczymy się języka. Osoby początkujące powinny sięgnąć po Starter, który idealnie sprawdzi się na samym początku przygody z językiem francuskim.

Miłośnicy francuskiego, którzy znają już podstawy i zależy im głównie na podszkoleniu rozmów, coś dla siebie znajdą w Konwersacjach Francuskich lub Rozmówkach Francuskich, natomiast osoby zakochane w kulturze romańskiej, które są zainteresowane bliższym poznaniem historii, tradycji i kuchni Francji, mogą postawić na fiszki Poznaj Francję – dzięki nim samodzielna nauka języka francuskiego z Fiszki.pl stanie się jeszcze ciekawsza i bardziej urozmaicona.