Zalety i wady e-learningu

Aleksandra Nowak 28-10-2019

Współczesny postęp technologiczny umożliwia korzystanie z kursów językowych on-line. Jednak jak każda metoda, również ta ma swoich zwolenników i przeciwników. Oczywistą zaletą e-learningu jest samodzielny wybór kursanta, w jakim tempie chce przyswajać oferowane informacje. Udział w kursie językowym on-line nie ma potrzeby wychodzenia z domu, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących intensywne życie zawodowe. Takie rozwiązanie bywa często jedynym, które umożliwia naukę języka obcego.

Czym charakteryzuje się e-learning i jakie są jego zalety?

E-learning to rodzaj kursów, które odbywają się przy zastosowaniu Internetu i komputerów, przygotowany system edukacyjny zakłada wykorzystanie mediów elektronicznych. Wśród kilku najważniejszych zalet tego rodzaju zajęć należy wskazać przede wszystkim na oszczędność czasu, który nie musi być przeznaczony na dojazdy do określonego miejsca. Dodatkowe oszczędności to przede wszystkim brak konieczności inwestycji w noclegi, zwłaszcza w przypadkach, gdy zajęcia miałyby odbywać się daleko od miejsca stałego zamieszkania. Dodatkowo w e-learningu notowane są o wiele lepsze wyniki szkoleń, ponieważ proces nauczania jest w pełni indywidualny, pod względem tempa przyswajania wiedzy przez poszczególne osoby. Ponadto wykorzystywanie zdalnej platformy ułatwia dostęp do źródeł, z których można w dowolnej chwili skorzystać. Ze względu na wszystkie powyższe zalety warto rozważyć wdrożenia takiego rodzaju szkolenia w firmach o różnym profilu.

Główne wady e-learningu

Wśród wad znajdują się kwestie związane z ograniczeniem kontaktu z nowymi ludźmi, ponieważ wszystkie zajęcia odbywają się zdalnie, nie ma się żadnego kontaktu z grupą. W celu uzyskania możliwości zapisu na szkolenie e-learningowe niezbędne są określone wymagania dotyczące sprzętu i oprogramowania do niego, oraz jak najlepszego i szybkiego łącza z Internetem, co może wiązać się z dodatkowymi wydatkami. Niektórzy uczestnicy kursu mogą mieć również problemy z samodzielnym przygotowaniem się do kolejnych zajęć, choć najczęściej wystarczy odrobina silnej woli.

Zalety i wady e-learningu