Komu jest łatwiej opanować język obcy?

To możesz być właśnie Ty! Są takie osoby, które dzięki swoim cechom charakteru mają wyjątkową łatwość w nauce języków obcych. Bardzo często nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Czy odnajdziesz się w tej szczęśliwej grupie?

Towarzyskość

Albo też szeroko pojęta chęć obcowania z innymi. Jeśli lubisz otaczać się ludźmi, łatwo nawiązujesz kontakty i wykorzystujesz różne okazje do rozpoczęcia rozmowy, należysz do grona osób, które szybciej niż inne zaczną wkraczać w sytuacje komunikacyjne w językach obcych. Po prostu łatwiej będzie Ci przymknąć oko na popełniane błędy językowe, bo chęć komunikacji będzie silniejsza. W ten sposób bardzo szybko przełamiesz pierwsze lody i wejdziesz w świat języków obcych.

Gadatliwość

Nigdy nie brakuje Ci tematów do rozmów? Doskonale! Zatem w Twojej naturze leży potrzeba ćwiczenia umiejętności językowych. Oznacza to, że gdy tylko poczujesz możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy i poznanego słownictwa, zapragniesz powiedzieć światu wszystko, na co masz ochotę. To idealny sposób na ćwiczenie umiejętności komunikacji w języku obcym.

Ciekawość

Od zwyczajnej ciekawości tego co myśli Twój rozmówca, do wnikliwego dociekania w kwestiach zawiłości językowych. Jeśli wciąż interesuje Cię jak słowo, które właśnie poznałeś jest używane w szerszym kontekście i zawsze masz w głowie kilka pytań o kolejne wyrażenia, które chciałbyś poznać, Twoja naturalna ciekawość sprawi, że zapamiętywanie i utrwalanie nowych elementów językowych będzie przebiegało u Ciebie szybciej niż u innych.

Niecierpliwość

Zamiast czekać na moment, w którym będziesz wiedzieć już wystarczająco dużo, aby móc sprawnie się komunikować, Ty chcesz zacząć mówić teraz – najlepiej już po pierwszej lekcji języka obcego. Świetnie! Wcale nie musisz czekać. Wykorzystuj każde nowopoznane słowo i wyrażenie gdzie tylko się da. W ten sposób utrwalisz swoją wiedzę. Dodatkowo Twoja niecierpliwość sprawi, że prędzej niż inni odnajdziesz się w sytuacji, która da Ci możliwość praktycznej konwersacji.

Pozytywne nastawienie i dystans

To chyba klucz to każdego sukcesu. Luz i uśmiech są najlepszymi towarzyszami w praktycznym używaniu języka obcego. Twoje pozytywne podejście odwróci uwagę każdego rozmówcy od ewentualnych niedociągnięć językowych, a umiejętność śmiania się z samego siebie pozwoli Ci nie zawracać sobie głowy takimi drobiazgami, jak zapomniane słówka czy koślawa wymowa. W końcu najważniejsze jest by czerpać radość z każdej chwili.

Jeśli któreś z tych cech opisują Ciebie, jesteś w szczęśliwej grupie osób, które mogą szybko opanować język obcy. Oczywiście osobowość to nie wszystko. Jednak jeśli nie będziesz przeszkadzać swoim naturalnym instynktom i dobrze dobierzesz metody nauki, możesz liczyć na szybkie efekty swojej pracy.

5 komentarzy

Leave a comment
    • Te cechy nie są wyłącznym warunkiem możliwości opanowania języka. Podobnie jak posiadanie ich nie jest gwarancją sukcesu. Takie osoby mogą mieć łatwość w używaniu języków obcych. Oswajanie języka może im przychodzić szybciej. Nawet jeśli nie identyfikujesz się z wspomnianymi przeze mnie cechami wciąż możesz opanować język obcy. Dla otuchy dodam, że sama widzę siebie tylko w jednej z nich 🙂

  • Mi najlepiej uczy się języka obcego poprzez właśnie pogaduszki z osobami innej narodowości, albo poprzez uczenie się pojedynczych słówek, które są potrzebne na poziomie komunikowania się (albo potrzebne do poruszenia specjalistycznego tematu).

  • Ja nauczyłam się angielskiego tylko dlatego, ze chciałam poznawać jak najwięcej ludzi na świecie. Zaczęłam więc z nimi czatować! Początkowo mój poziom był dramatyczny i wspomagałam się słownikiem, ale z czasem zaczęłam płynnie mówić. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>