Lektura pod chmurką, czyli letnie wyzwanie.

beach

Sezon urlopowy trwa. Bez względu na to, czy w tym roku wakacje spędzisz w Polsce, czy za granicą, dobra lektura umili Ci każdy rodzaj wypoczynku. Czy już zdecydowałeś jaka lektura będzie towarzyszyć Ci tego lata? Jeśli nie, dołącz do wyzwania.

Tegoroczne letnie wyzwanie będzie przyjemne i rozwojowe zarazem. Wystarczy, że podczas tych wakacji podejmiesz się czytania w języku obcym. Materiał powinien być oczywiście dopasowany do Twojego poziomu językowego. Poniżej znajdziesz kilka propozycji:

  • Czasopismo językowe. Propozycja dla tych, którzy wybierają się na krótki urlop lub dopiero zaczynają przygodę z czytaniem w języku obcym. Czasopisma dla osób uczących się języków są wyposażone w glosariusze z definicjami lub tłumaczeniami wszystkich trudniejszych słów występujących w tekstach. Artykuły są krótkie i różnorodne. W każdym większym salonie prasowym znajdziesz co najmniej kilka pozycji, również tych tematycznych. Więcej na ich temat znajdziesz tutaj.
  • Lektura skrócona. Idealny wybór dla Ciebie, jeśli chcesz przeczytać książkę w języku obcym, ale Twoje umiejętności językowe jeszcze nie pozwalają na podjęcie się czytania literatury w oryginale. Lektury skrócone charakteryzują się doborem konstrukcji językowych oraz długością tekstu dostosowanymi do określonego poziomu językowego. Często również zawierają krótki słowniczek z trudniejszymi wyrażeniami.
  • Czasopismo zagraniczne. Jeśli wybierasz się na wakacje za granicę, sięgnij po tamtejszą prasę. W zależności od poziomu zaawansowania językowego i zainteresowań możesz wybrać zarówno kolorowy magazyn tematyczny, który będzie obfitował w zdjęcia i reklamy, jak i gazetę codzienną, o nieco dłuższych artykułach o charakterze politycznym i społecznym.
  • Książka obcojęzyczna. Jeśli czujesz się dosyć pewnie czytając teksty w języku obcym, na wakacje zabierz książkę w oryginalnej wersji językowej. Dobierz ją zgodnie z Twoim gustem literackim i zainteresowaniami. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz przygodę z czytaniem w oryginale, zrezygnuj z klasyków literatury światowej. Wybierz raczej współczesnego autora, posługującego się aktualnie używanym językiem.

Ja na wakacje zabieram A Clash of Kings autorstwa G.R.R. Martina. A Ty wiesz już jaka lektura będzie Ci towarzyszyła podczas tegorocznego urlopu?

One Comment

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>